Czy głodówka to dobry sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów?

Czy głodówka to dobry sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów?

Chcę się szybko pozbyć paru zbędnych kilogramów. Słyszałam, że niektórzy stosują głodówkę, aby zrzucić kilka kilo. Czy to skuteczne? Jeśli tak to jak długo powinna trwać? Co wtedy pić?

Głodówka jest kiepskim pomysłem. Całkowita rezygnacja z jedzenia może doprowadzić do niedoborów składników odżywczych. Ludzki organizm robi zapasy na „ciężkie czasy”. Tłuszcz zmagazynowany pod skórą służy za zapasy energii dla organizmu ludzkiego. Korzystamy z nich m.in. w czasie głodówki, kiedy to przez brak dostarczenia pożywienia następuje spalanie zgromadzonego tłuszczu. Wszystko to brzmi wspaniale, bo przecież o to właśnie chodzi, prawda? Otóż nie!!!

Spalając zapasy tłuszczu dochodzi do zakwaszenia organizmu poprzez nagromadzenie się w nim ciał ketonowych. Skutkiem może być osłabienie, zmęczenie, cellulit, trądzik, reumatyzm, przewlekły ból głowy, paradontoza, żylaki, miażdżyca, próchnica i wiele innych schorzeń.

Innym niepożądanym skutkiem głodówki może być spowolnienie przemiany materii (organizm oszczędza energię). Powrót do sposobu żywienia sprzed głodówki może być przyczyną szybkiego wzrostu wagi w krótkim czasie (efekt jo-jo) i odłożenia kolejnych zapasów tłuszczu. Często wiąże się to u wielu osób z tzw. „błędnym kołem”, ponieważ w takim  przypadku wracają do głodówki, po czym zaprzestając głodzenia się ich waga szybko wzrasta wraz z powrotem do jedzenia.

Pamietajmy, że jednym ze skutków prowadzenia głodówki jest utrata kilku kilogramów, jednak zazwyczaj nagromadzony tłuszcz pozostaje, a z organizmu w pierwszej kolejności usuwana jest woda, stąd też utrata wagi, ale nie masy tłuszczowej.

Odchudzanie powinno być prowadzone długotrwale, przemyślane i wtedy daje też długotrwały efekt, a dzięki temu oszczędzamy nasze zdrowie.

Katarzyna Koneczna

 Dietetyk Katarzyna KonecznaAbsolwentka Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji na kierunku Dietetyka. Od pięciu lat pracuję również w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego UM w Poznaniu na stanowisku Dietetyka. Moja codzienna praca z wybitnymi specjalistami pozwala mi nabyć jakże cennego ogromnego doświadczenia. Uzyskałam także dyplom specjalisty Psychologii Żywienia. Dziedzina ta zainteresowała mnie ponieważ coraz więcej współczesnych badań wykazuje, że błędy żywieniowe jakie popełniamy wiążą się bezpośrednio ze stanem umysłu i zależne są od psychiki ludzkiej. Pracuję także poprzez stronę internetową dietetycyonline.pl co pozwala mi na dodatkowy kontakt z pacjentami bez wychodzenia z domu. Jeżeli macie Państwo problem związany z żywieniem lub chorobę dietozależną czy nurtują Państwa jakieś pytania, zapraszam! koneczna.katarzyna@wp.pl


Pin It


Komentarze