BLW – czyli Bobas Lubi Wybór (podstawy)

BLW – czyli Bobas Lubi Wybór (podstawy)

Co to jest BLW?

BLW to skrót od angielskiego Baby-Led Weaning, a polski odpowiednik brzmi jak w tytule – po prostu Bobas Lubi Wybór. Jest to prosta metoda wprowadzania do diety dziecka pokarmów stałych, od razu kiedy to możliwe. A więc BLW pomija etap miksowanych obiadków i różnorodnych papek. Dziecko je to, co może samodzielnie chwycić w rączkę. Samo wybiera co zjeść i w jakiej ilości, co mu smakuje, a co nie.

Kiedy wprowadzać tą metodę?

BLW można wprowadzać wraz z pierwszymi stałymi pokarmami, czyli po 6 miesiącu życia. Warunkiem jest, aby bobas pewnie i samodzielnie siedział. Inaczej nie będzie mógł się najeść. Ten typ karmienia można wprowadzać kiedy nie ma ku temu innych przeciwwskazań, o które najlepiej zapytać swojego pediatrę.

Jak wprowadzić BLW do swojego domu?

Przede wszystkim musisz na początku zaakceptować bałagan i to, że większość posiłku będzie lądowała na podłodze, na Tobie lub na innych domownikach, jeśli znajdą się w polu rażenia ;), a w najmniejszej ilości w brzuszku dziecka. Takie doświadczenie ma być zabawą, nie chodzi o to, aby dziecko zjadło wszystko do końca i jeszcze poprosiło o dokładkę. Półroczny maluch tego nie zrobi, jego motoryka nie zawsze jest tak skoordynowana, żeby trafiać z jedzeniem do buzi. Trzeba więc wrzucić na luz i minimalizować straty.

Oto co się przyda przy wprowadzaniu metody BLW:

  • wygodne i stabilne krzesełko do karmienia z tacką. Krzesełko powinno dać się łatwo dosunąć do stołu przy którym je cała rodzina. Nie izolujmy dziecka od wspólnych posiłków.
  • mata lub bawełniana szmatka, którą podłożymy pod krzesło. Po posiłku zabieramy szmatkę wraz z resztkami i cieszymy się czystą podłogą.
  • śliniaczek, aby dziecko aż tak się nie pobrudziło, choć to oczywiście nieuniknione.
  • łyżeczka dla dzieci (jeśli podajemy na przykład kaszkę lub budyń).
  • butelka na wodę do popicia.

Oprócz przyjemności z nowego doświadczenia, trzeba też pomyśleć o bezpieczeństwie. Oto kilka zasad, o których warto pamiętać:

  • Nigdy nie zostawiaj dziecka samego podczas posiłku.
  • Wyjmij pestki (np. z wiśni).
  • Nie podawaj kruchych pokarmów (ciastek, sucharków), którymi dziecko mogłoby się zadławić.

 

Co podawać dziecku?

Metoda jest prosta – wszystko to co może jeść dziecko, a więc posiłki odpowiednie dla wieku.  Różnica jest taka, że zamiast zmiksowanego obiadku, podaje się ugotowane warzywa pokrojone w wygodne do chwytania kawałki. Mogą to być słupki lub jak przypadku kalafiora mniejsze różyczki, czy półksiężyce z jabłka. Ale może to też być ryż, budyń lub kaszka.  Z czasem dziecko nauczy się posługiwania łyżeczką, a prędzej zrobi to samemu niż karmione cały czas przez mamę, czy tatę.

Trzeba też pamiętać, że BLW jest dodatkiem do karmienia piersią lub mlekiem modyfikowanym. Do12 miesiąca życia podstawą jest mleko. Im dalej, tym przerwy między karmieniami będą się wydłużać, a dziecko samo będzie decydować ile stałego posiłku chce zjeść. Jeśli chcemy wprowadzać BLW nie wyręczajmy dziecka, nie podawajmy jedzenia. Nie należy też popędzać dziecka, niech je spokojnie w swoim tempie, kiedy będzie miało dość na pewno da znać. Nie zmuszajmy też malucha do zjedzenia wszystkiego. Jeśli Twoje dziecko wyraźnie unika jakiegoś pokarmu, być może jest na nie uczulone i warto się temu bliżej przyjrzeć.

Zalety BLW

BLW jest dosyć młodą metodą karmienia w Polsce. Zapewne część mam stosuje ją od dawna nie nazywając jej po imieniu. Po prostu intuicja im podpowiada, że dziecko trzeba uczyć samodzielności i świadomości własnych wyborów. A jakie jeszcze zalety ma BLW?

  • Wspomaganie rozwoju umysłowego i motoryki. Dziecko próbuje i smakuje nowych rzeczy, poznawanie świata opiera na doświadczaniu. Przy BLW wprowadzanie stałych posiłków to nie tylko nowe smaki, ale też faktury, kształty, konsystencje.
  • Dziecko uczy się szybciej przeżuwać. Maluch musi sobie poradzić z konkretnymi kęsami zamiast z papką.  Czy BLW oznacza odrzucenie wygodnych kaszek i słoiczków? Absolutnie nie. Taki obiadek może być świetną okazją do nauki posługiwania się łyżeczką poprzez naśladowanie dorosłych.
  • Nie będziemy mieli w domu niejadka. Zdrowe dziecko zje tyle, na ile będzie miało ochotę. Nie będzie głodne.
  • Wspólne posiłki staną się okazją do rodzinnego spotkania w miłej atmosferze.
  • Zrewidujemy własną dietę. Przy BLW nie ma oddzielnego gotowania dla dzieci i dla dorosłych. Zdrowa żywność zagości na stałe na Waszych stołach.

Pin It


Komentarze

  • / poniedziałek, 2013-06-17 00:40
    Dużo piszą o BLW na Gazecie - tam jest całe forum poświęcone BLW. A jeśli chodzi o blogi to polskich jest jeszcze mało, dlatego często przeszukuję zagraniczne (po ang.) bo jest ich dużo dużo więcej :) a najlepiej to kupić książkę
  • / niedziela, 2013-06-16 16:12
    Poproszę o linka do takiego forum
  • / wtorek, 2013-04-23 14:26
    Jeśli nie wiem co ugotować takiemu niemowlakowi czerpie pomysły z blogów od mam które już stosują tę dietę.
  • / poniedziałek, 2012-11-05 07:15
    Świetna książka i bardzo fajna metoda. Polecam ją wszystkim mamom - tym młodszym i tym starszym. Metoda uczy nie tylko wprowadzania pokarmu ale też socjalizacji dziecka. No i nie stresuje ani rodziców, ani bobasa :)